NPK

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

maj 14, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Zaproszenie na wiosenną edycję rajdu „Rowerem nad Wartą”

Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Zapolicach zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego rajdu rowerowego.
maj 13, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Dni Funduszy Europejskich w Lisowicach

Na urokliwym terenie rekreacyjnym w Lisowicach, w miniony weekend, tj. 10 maja 2025 roku odbył się Piknik Europejski z występami artystycznymi, strefą relaksu i ciekawymi warsztatami. Na dzieci czekały animacje i konkursy, a dorośli mogli skonsultować się z…
maj 12, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Wspólna troska o przyrodę – akcja sprzątania Lasu Łagiewnickiego z udziałem pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego

Spotkanie jakie odbyło się 8 maja, było jednym z wielu wydarzeń zrealizowanych wokół Światowego Dnia Ziemi, ale mamy wrażenie, że jednak w swojej formie wyjątkowe, bo sprzątaniu Lasu Łagiewnickiego towarzyszyły rozmowy, dyskusje i wokół problemów, z jakimi…
maj 12, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Dni Funduszy Europejskich w Głownie

9 maja 2025 r. pracownicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich mieli przyjemność wziąć udział oraz zorganizować przyrodnicze stoisko edukacyjne podczas Dni Funduszy Europejskich w Głownie.

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

Godziny pracy: pn. - pt. 8:00 - 16:00

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Sławomir Matczak - główny księgowy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

Wiosna to okres, w którym dzieje się bardzo dużo w świecie przyrody, w tym także wśród ptaków. W ostatnich latach staramy się przybliżyć również nocne życie zwierząt, dlatego – wzorem lat ubiegłych – zorganizowaliśmy Noc sów w Spalskim Parku Krajobrazowym oraz przy siedzibie Parku w Moszczenicy. Opowiadaliśmy o sowach, jakie występują w naszym kraju, a także o nocnym życiu innych zwierząt. Oczywiście najważniejszą częścią naszych spotkań była część terenowa. Sowy, jak to bywa, okazały się kapryśne, ale udało się usłyszeć, a nawet zobaczyć jednego samca puszczyka oraz słonkę.

W minioną sobotę w Anielinie na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego odbył się „Piknik z Województwem Łódzkim” połączony z „Festiwalem pieroga”. Na uczestników czekało dużo atrakcji w tym występy zespołów ludowych, strefy zabaw dla dzieci oraz oczywiście każdy mógł spróbować różnych rodzajów pierogów przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zorganizował swoje stoisko, gdzie prowadzono działania informacyjno – edukacyjne. Każdy odwiedzający stoisko mógł wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami były sadzonki drzew i krzewów z programu „Owocowe łódzkie”.

Podczas zimowego monitoringu ptaków na rzece Pilicy w Sulejowie, obserwowano dwie kokoszki, jedna z nich utykała na lewą nogę. Jej chód był trochę chaotyczny, mówiąc po ludzku ptak kuśtykał. Kokoszki, zapewne była to para, poszukiwały wspólnie pokarmu w przybrzeżnej roślinności szuwarowej.

To już XXII edycja ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Konkurs jest jedną z platform współdziałania w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski, a tegoroczne zmagania konkursowe, na poziomie krajowym, są koordynowane przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Uczestnikami konkursu jest młodzież ze szkół podstawowych z terenów objętych działaniem parków.

   10 października obchodziliśmy Święto Drzewa. Z tej okazji pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego prelekcję na temat „Drzewo w życiu człowieka”. Następnie zorganizowano spacer po terenie PSP, gdzie wcześniej dokonano nasadzeń sadzonek drzew. Dla upamiętnienia Święta Drzewa posadzono na terenie przyszkolnym kolejne drzewo.

W ramach współpracy z Skarbem Państwa – Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe – Nadleśnictwem Smardzewice oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi przystąpiliśmy do prac związanych z ochroną stanowiska bardzo rzadkiego na terenie województwa łódzkiego czarcikęsika Kluka oraz śródleśnego torfowiska i łąki, na którym on występuje.

W sobotę, 25 czerwca, z dworca Łódź Fabryczna odjechał pierwszy po 34 latach pociąg do Spały. W inauguracyjnym przejeździe nowej hybrydy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wzięło udział prawie 1000 mieszkańców województwa. W Spale pasażerów powitała kolejowa orkiestra dęta, która poprowadziła korowód do przystani nad Pilicą na piknik na powitanie lata. Od 2 lipca hybrydy ŁKA będą regularnie kursować na trasie Łódź – Spała. Wśród gości wydarzenia byli m.in. poseł Robert Telus, radni wojewódzcy Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski, starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i inni samorządowcy. Wszystkich uczestników pikniku powitał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

    W Sulejowie (Sulejowski Park Krajobrazowy) od kilku lat prowadzone są prace związane z rewitalizacją przestrzeni publicznej miasta, obejmujące między innymi rewitalizację Placu Straży, udrażnianie i stabilizację koryta Pilicy, tworzenie miejsc turystyczno – wypoczynkowych wzdłuż rzeki Pilicy oraz budowę kładki pieszo – rowerowej łączącej prawy i lewy brzeg Pilicy.